Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Парите
  3. Световноизвестен икономист: В основата на митата на Тръмп са мои изследвания, но той ги е сгрешил

Парите

Световноизвестен икономист: В основата на митата на Тръмп са мои изследвания, но той ги е сгрешил

Световноизвестен икономист: В основата на митата на Тръмп са мои изследвания, но той ги е сгрешил - Tribune.bg
Снимка:

Професорът по икономика от Чикагския университет Брет Неймън, служител на Министерството на финансите от ерата на Байдън, заяви, че е бил объркан, когато президентът Тръмп е съобщил размера на митата, които ще наложи на 60 държави миналата сряда - деня, който Тръмп нарече Ден на освобождението, признава икономистът в статия за New York Times, цитиран от "Дейли Мейл".

Неймън, който има престижни дипломи от Харвард, Оксфорд и Упен, получил отговор на въпроса си на следващия ден, когато разбра, че преживяването е „лично".

"Службата на търговския представител на САЩ публикува своята методология и цитира академична статия, изготвена от четирима икономисти, включително и от мен, привидно в подкрепа на техните цифри", отбелязва Неймън.

Ученият обаче констатира, че сметките са сбъркани. 10-те процента базово мито на Тръмп започнаха да се прилагат в събота, като засегнаха целия внос от САЩ с изключение на стоки от Мексико и Канада. Допълнителни мита върху стоки от 57 търговски партньори, включително Европейския съюз и Китай, ще влязат в сила в сряда. Митата предизвикаха срив на пазарите по целия свят, предизвиквайки призиви от страна на съюзниците му милиардери, включително Елон Мъск и Бил Акман, за преосмисляне на стратегията.

Неймън обясни, че администрацията на Тръмп погрешно е добавила 25-процентна ставка към формулата, която Неймън и колегите му са създали, което означава, че всички митнически ставки, наложени от Тръмп, би трябвало да са четири пъти по-ниски.

"Откъде идват 25 процента? Свързано ли е с нашата работа? Не знам", попита риторично Неймън.

Констатациите на четиримата икономисти показват, че изчислените тарифи трябва да са драстично по-малки. Може би една четвърт от размера им.

Неймън също така се възмущава на Тръмп, че използва реципрочните мита в усилията си да прекрати търговския дефицит с основните търговски партньори на страната.

"Това разумна цел ли е? Не е", заявява той в статията си, като твърди, че търговските баланси са неизбежни и естествени.

В подкрепа на твърденията си той уточнява, че американците харчат повече за дрехи, произведени в Шри Ланка, отколкото шриланкийците харчат за американски фармацевтични продукти и газови турбини.

"И какво от това? Не всяка страна има подобни природни ресурси или нива на развитие. Цифрите за дефицита не предполагат, още по-малко доказват нелоялна конкуренция", обяснява Неймън.

В заключение икономистът заявява, че митата на Тръмп имат огромни последици за работниците, фирмите, потребителите и фондовите пазари по целия свят и предупреди, че те ще доведат средните митнически ставки до най-високото им ниво от 100 години насам.

В понеделник европейските акции претърпяха най-големия си еднодневен спад от началото на пандемията COVID, а японският бенчмарк индекс Nikkei 225 затвори с близо 8% по-ниско от петък, докато по-широкият Topix завърши със спад от 7,7%.

Икономисти от цял свят вече се притесняват от глобален икономически спад, като пазарите за залагания вече показват 62% вероятност САЩ да изпаднат в рецесия през тази година.

Шансовете за такъв икономически спад се повишиха, когато Тръмп обяви митата миналата сряда - тогава шансовете за рецесия нараснаха от 39% на 49%, според Polymarket.

А в неделя шансовете достигнаха най-високата си стойност от 66 процента, което показва, че има огромна вероятност два от три случая да наближи рецесия.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети